Chcete fotit s foťákem za 150 000? Já jsem odmítl!

11.9 2013

Prague wedding

prague , tech , nikon , gear , d7100 , photoshoot

Aktuálně nejdražší fotoaparát od Nikonu je D3x za cca 150 000. Před dvěma měsíci jsem si na focení mohl půjčit téměř jakýkoliv fotoaparát. Po krátké rozvaze moje volba nebyl Nikon D3x, D3s, D4, D800, ani D600. Vybral jsem D7100, ale proč?

Pozornější čtenáři těchto stránek už jistě ví, že mimo jiné pracuji pro české zastoupení japonského výrobce fotoaparátů Nikon. O fototechnice toho vím docela hodně a mám dobrý přehled o Nikon zrcadlovkách. Po jedné speciální akci od Nikonu jsem měl možnost fotografovat mistra ČR v yoyování (čti jojování). Bylo to docela spontánní a bez jakýchkoliv příprav, storyboardu nebo hledání lokace. Měl jsem však v hlavě určitou vizi a tu jsem se rozhodl zhmotnit. Čas byl docela omezený, ale dalo se to všechno stihnout. Na toto focení jsem si mohl vzít téměř jakoukoliv Nikon techniku. Přede mnou stál velký stůl plný foťáků a objektivů. K dispozici bylo rovněž 6 blesků. Bez omezení jsem na sebe mohl navěšet výbavu za 300 000. Možná by to pomohlo mému egu, ale fotografiím asi moc ne.

Pokud bych šel fotit rallye, tak neváhám a beru tělo D3s, nebo D4, objektiv třeba 200mm F2.0 a cena výbavy by skutečně atakovala hranici 300 000. Byla by to pravděpodobně skvělá kombinace, která by byla předpokladem pro úžasné snímky. Pro studiové focení bych využil D800 nebo D3x. Množství detailů a dynamický rozsah mají tyto modely naprosto brilantní.

Důvod proč jsem si nevybral některý z top modelů fotoaparátů je ten, že je neznám tak dokonale jako D90/D7000. S foťáky jako D800 nebo D4 nemám nacvakáno zas tak mnoho snímků, aby se mi ovládání dostalo dokonale pod kůži. Pokud jdu někoho seriózně fotit, práce musí jít svižně a já musím být schopen téměř okamžitě přenastavit fotoaparát. Nikon D600 by splnil svoji úlohu jistě znamenitě, ale já jsem měl v plánu něco jiného. Volba na D7100 padla proto, že jsem chtěl podrobněji otestovat tuto novou mašinu a zároveň má dostatečně podobné ovládání jako D90/D7000, takže minimalizuji případné technické problémy. Ty se naskytly i přes mou maximální snahu a trochu tak opozdily focení. Pohyboval jsem se na samotné hranici technických možností a externí blesk byl téměř pořád na plný výkon. Než jsem vyřešil technické problémy a vhodný poměr výkonu blesku s přirozeným světlem, uběhlo minimálně 20 minut, což svižnosti focení nepomohlo. Nedokážu si představit jak by dopadlo focení, kdybych dalších 20 minut studoval nastavení nového/neznámého fotoaparátu.
Abych to s tím evangeliem moc nepřeháněl, musím taky zmínit, že jsem měl nasazený i objektiv Nikon 85mm F1.4G AF-S, což posunulo některé fotky zas o příčku dál. Nejvíce jsem ale stejně používal Nikon 28mm F1.8G AF-S, který svým úhlem záběru (na DX těle) seděl nejlépe celé scéně. Pokud bych chtěl nejlepší výsledky a zároveň ovládání podobné D7000, určitě bych volil D600 a 35mm F1.4G AF-S, ale to bych zase nevyzkoušel výstup z D7100 :)

Nejdůležitější je znát svou výbavu, ať je jakákoliv. Na mých foto kurzech velice často vidím rozdíl mezi začínajícími a pokročilými fotografy. Začátečník, nehledě na výbavu, velice často neví kde co nastavit, jaké tlačítko k čemu slouží a někdy jen tak vyzkouší 3 tlačítka v očekávání, že alespoň jedno by mohlo být to správné pro určité nastavení. Pokročilý fotograf, nehledě na výbavu, přesně ví, jak se foťák nastavuje/ovládá a většinu věcí nastaví během vteřiny. Tak jednoduchá věc jako přečíst si příručku k foťáku a naučit se nastavovat pár základních věcí dělá problém obrovskému množství lidí. Když chce někdo dobré foty, musí znát svou výbavu, jinak jen doufá a čekat zda "to" tentokrát vyjde.

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< Miley Cyrus - Wrecking Ball - Video Jaký foťák vzít na dovolenou ... a co nechat doma >