Jaký foťák vzít na dovolenou ... a co nechat doma

15.7 2013

Vacation gear?

tech , nikon , gear

Asi to všichni známe. Vyrážíme na dovolenou a v záplavě všech věcí musíme chceme vzít ještě foťák.

Poradím vám pár tipů, jakou foto výbavu doporučuji vzít s sebou na dovolenou.

Nejdůležitější je si uvědomit, jak hodně prostoru budeme během pobytu mít pro naše focení. Klasické smažení se na pláži v největších vedrech vás většinou tak dokonale vyčerpá, že se focení přes den ani nedotknete. Naopak méně tradiční dovolená může poskytovat daleko víc prostoru a námětů na fotky. V tom případě se vyplatí vzít výbavu rozsáhlejší. Pokud si však vezmete celý svůj fotografický arzenál, je možné že se váš foto batoh stane důležitější než celá dovolená a to rozhodně není to co chceme.

Jako skvělý příklad vhodného pojetí zmíním třeba fotografa Joey L. Tento fotograf na své "foto expedici" do Indie tahal jeden foto batoh pro sebe a jeden pro asistenta. V batohu měl středoformátovou Mamiya a pár pevných objektivů, zatímco asistentovi se tam vměstnal blesk s bateriovým generátorem a octabox. Fotky jsou fantastické a technická kvalita dokonalá. Fotograf odvedl skvělou práci a jeho výbava ho v tom podpořila. Pro zvídavější doporučuji skvělý dokument Varanasi, India: “Beyond”.

Pokud si Joey L. vystačil na své čistě fotografické cestě pouze s jedním batohem, pak si na vaší klasické dovolené zaručeně vystačíte s menší brašnou.

Dobrou fotku tvoří:

Dobré světlo, zajímavý objekt, vhodná kompozice, správný okamžik, foto výbava a atmosféra. Vaše foto výbava má podíl přibližně 1/6, což není zas tak moc :). Samozřejmě to neznamená, že vaši nejlepší fotku do portfolia pořídíte s kompaktem (pokud se ovšem nejedná o Nikon A), ale tento poměr vám pomůže zbytečně nepřevyšovat formu nad obsah. Pokud toho sebou vezmete třeba jen o trošku méně a investujete více času do hledání vhodného světla, kompozice nebo výrazu ve tváři, fotky budou zaručeně působivější a vaše záda šťastnější :)

Různé typy dovolené a vybavení:

Následující výčet doporučení berte skutečně pouze jako doporučení. Skvělé obecné rady nemusí odpovídat konkrétním požadavkům, ale spíš jde o to, aby jsme se zamysleli a řekli si "co skutečně potřebuju a co bych si rád vzal?".

Flákačka u moře

Nejmenší a nejlehčí fotoaparát, jeden (jakýkoliv) objektiv, nabíječku, jednu až dvě paměťové karty, vhodný je i stativ. Nic většího než malou zrcadlovku nedoporučuji. Riskujete krádež, v lepším případě jenom písek v drahých objektivech. Nikon 1 nebo COOLPIX P330 rovněž splní očekávání a pokud máte malé děti, COOLPIX S31 je dětský foťáček k nezaplacení.

Pokud si alespoň jednou ráno přivstanete před nápory turistů, pravděpodobně získáte nejlepší fotografie z pobytu a budete mít něco "extra".

Poznávací zájezdy a exotika

Heslo pro tento typ dovolené je velký zoom. Záleží samozřejmě na celkovém pojetí zájezdu, ale objektiv s co největším rozsahem je skvělý parťák do nepředvídatelných situací. Každý mírně fanatický všechno-ví-všechno-zná fotograf, kterých je na každé internetové diskuzi bezpočet, by mi ten mega zoom nejspíš omlátil o hlavu. Ačkoliv specialitky jako 18-300mm pravděpodobně nikdy nebudu používat, myslím že mají své využití. Horší obrazová kvalita se dá překousnout, ale promarněný životní záběr už "bolí" více. Plážovou dovolenou si hravě umím představit s pevným 35mm objektivem nebo zoomem 18-55mm, ale na něco více dobrodružnějšího bych přibral minimálně teleobjektiv a nebo to rovnou pokryl 18-200mm. Já jsem si docela oblíbil svůj seťák 18-105, protože skoro za pár korun mám univerzální objektiv, kterým vyfotím 80% všech snímků a nemusím se o něho tak strachovat. Pokud máte pevný 35mm, samozřejmě ho berte vždy sebou :). Na reportážní foto, z ulic exotického města, je Nikon A skvělá volba, protože v malém těle kompaktu se skrývá opravdu hodně síly.

Hory a tůry

Vhodný je samozřejmě širokoúhlý krajinářský objektiv, avšak teleobjektiv najde své uplatnění v krajině mnohem častěji než byste čekali. Jako ideální sestava se jeví jeden širokoúhlý a jeden teleobjektiv. Tento set uleví vašemu batohu a víc snad potřebovat nebudete. Pokud opravdu zvažujete každé kilo, třeba takový 16-85 je díky své "širokosti" částečné schopen pokrýt nejpoužívanější ohniska. Nejdůležitější je vzít stativ. Sice se trochu pronese, ale umožní fotit delší expozice při východu a západu slunce, stejně jako noční oblohu nebo "moderní" timelapse. Věčný souboj mezí váhou stativu a jeho stabilitou si bohužel už musíte vyřešit sami. Stabilitě však hodně pomůže batoh zavěšený na háčku stativu. Pokud potřebujete vyrazit opravdu nalehko, Nikon V1 AW1 toho zvládne taky hodně a se svými malými rozměry vás v batohu tížit nebude.

Delší cestování

Tady neexistuje univerzální rada. Dlouhá cesta s sebou nese daleko více rizik i příležitostí. Rozhodně bych se zaměřil více na fotografii obecně. Dokonale ovládat svůj fotoaparát a znát fotografické řemeslo má větší přínos než více Mpx nebo další sklo v brašně. Absolvování třeba jen jednoho fotografického kurzu bude mít určitě větší přínos než nový objektiv.

A co teď? Je to jednoduché. Vemte foťák, zabalte kufry a běžte fotit :)

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< Chcete fotit s foťákem za 150 000? Já jsem odmítl! Help-Portrait 2012 - portrétní fotomaraton >