Jaký foťák vzít na dovolenou ... a co nechat doma

15.7 2013

Vacation gear?

tech , nikon , gear

Asi to všichni známe. Vyrážíme na dovolenou a v záplavě všech věcí musíme chceme vzít ještě foťák.

Poradím vám pár tipů, jakou foto výbavu doporučuji vzít s sebou na dovolenou.

Nejdůležitější je si uvědomit, jak hodně prostoru budeme během pobytu mít pro naše focení. Klasické smažení se na pláži v největších vedrech vás většinou tak dokonale vyčerpá, že se focení přes den ani nedotknete. Naopak méně tradiční dovolená může poskytovat daleko víc prostoru a námětů na fotky. V tom případě se vyplatí vzít výbavu rozsáhlejší. Pokud si však vezmete celý svůj fotografický arzenál, je možné že se váš foto batoh stane důležitější než celá dovolená a to rozhodně není to co chceme.

Jako skvělý příklad vhodného pojetí zmíním třeba fotografa Joey L. Tento fotograf na své "foto expedici" do Indie tahal jeden foto batoh pro sebe a jeden pro asistenta. V batohu měl středoformátovou Mamiya a pár pevných objektivů, zatímco asistentovi se tam vměstnal blesk s bateriovým generátorem a octabox. Fotky jsou fantastické a technická kvalita dokonalá. Fotograf odvedl skvělou práci a jeho výbava ho v tom podpořila. Pro zvídavější doporučuji skvělý dokument Varanasi, India: “Beyond”.

Pokud si Joey L. vystačil na své čistě fotografické cestě pouze s jedním batohem, pak si na vaší klasické dovolené zaručeně vystačíte s menší brašnou.

Dobrou fotku tvoří:

Dobré světlo, zajímavý objekt, vhodná kompozice, správný okamžik, foto výbava a atmosféra. Vaše foto výbava má podíl přibližně 1/6, což není zas tak moc :). Samozřejmě to neznamená, že vaši nejlepší fotku do portfolia pořídíte s kompaktem (pokud se ovšem nejedná o Nikon A), ale tento poměr vám pomůže zbytečně nepřevyšovat formu nad obsah. Pokud toho sebou vezmete třeba jen o trošku méně a investujete více času do hledání vhodného světla, kompozice nebo výrazu ve tváři, fotky budou zaručeně působivější a vaše záda šťastnější :)

Různé typy dovolené a vybavení:

Následující výčet doporučení berte skutečně pouze jako doporučení. Skvělé obecné rady nemusí odpovídat konkrétním požadavkům, ale spíš jde o to, aby jsme se zamysleli a řekli si "co skutečně potřebuju a co bych si rád vzal?".

Flákačka u moře

Nejmenší a nejlehčí fotoaparát, jeden (jakýkoliv) objektiv, nabíječku, jednu až dvě paměťové karty, vhodný je i stativ. Nic většího než malou zrcadlovku nedoporučuji. Riskujete krádež, v lepším případě jenom písek v drahých objektivech. Nikon 1 nebo COOLPIX P330 rovněž splní očekávání a pokud máte malé děti, COOLPIX S31 je dětský foťáček k nezaplacení.

Pokud si alespoň jednou ráno přivstanete před nápory turistů, pravděpodobně získáte nejlepší fotografie z pobytu a budete mít něco "extra".

Poznávací zájezdy a exotika

Heslo pro tento typ dovolené je velký zoom. Záleží samozřejmě na celkovém pojetí zájezdu, ale objektiv s co největším rozsahem je skvělý parťák do nepředvídatelných situací. Každý mírně fanatický všechno-ví-všechno-zná fotograf, kterých je na každé internetové diskuzi bezpočet, by mi ten mega zoom nejspíš omlátil o hlavu. Ačkoliv specialitky jako 18-300mm pravděpodobně nikdy nebudu používat, myslím že mají své využití. Horší obrazová kvalita se dá překousnout, ale promarněný životní záběr už "bolí" více. Plážovou dovolenou si hravě umím představit s pevným 35mm objektivem nebo zoomem 18-55mm, ale na něco více dobrodružnějšího bych přibral minimálně teleobjektiv a nebo to rovnou pokryl 18-200mm. Já jsem si docela oblíbil svůj seťák 18-105, protože skoro za pár korun mám univerzální objektiv, kterým vyfotím 80% všech snímků a nemusím se o něho tak strachovat. Pokud máte pevný 35mm, samozřejmě ho berte vždy sebou :). Na reportážní foto, z ulic exotického města, je Nikon A skvělá volba, protože v malém těle kompaktu se skrývá opravdu hodně síly.

Hory a tůry

Vhodný je samozřejmě širokoúhlý krajinářský objektiv, avšak teleobjektiv najde své uplatnění v krajině mnohem častěji než byste čekali. Jako ideální sestava se jeví jeden širokoúhlý a jeden teleobjektiv. Tento set uleví vašemu batohu a víc snad potřebovat nebudete. Pokud opravdu zvažujete každé kilo, třeba takový 16-85 je díky své "širokosti" částečné schopen pokrýt nejpoužívanější ohniska. Nejdůležitější je vzít stativ. Sice se trochu pronese, ale umožní fotit delší expozice při východu a západu slunce, stejně jako noční oblohu nebo "moderní" timelapse. Věčný souboj mezí váhou stativu a jeho stabilitou si bohužel už musíte vyřešit sami. Stabilitě však hodně pomůže batoh zavěšený na háčku stativu. Pokud potřebujete vyrazit opravdu nalehko, Nikon V1 AW1 toho zvládne taky hodně a se svými malými rozměry vás v batohu tížit nebude.

Delší cestování

Tady neexistuje univerzální rada. Dlouhá cesta s sebou nese daleko více rizik i příležitostí. Rozhodně bych se zaměřil více na fotografii obecně. Dokonale ovládat svůj fotoaparát a znát fotografické řemeslo má větší přínos než více Mpx nebo další sklo v brašně. Absolvování třeba jen jednoho fotografického kurzu bude mít určitě větší přínos než nový objektiv.

A co teď? Je to jednoduché. Vemte foťák, zabalte kufry a běžte fotit :)

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

Chcete fotit s foťákem za 150 000? Já jsem odmítl!

Prague wedding Aktuálně nejdražší fotoaparát od Nikonu je D3x za cca 150 000. Před dvěma měsíci jsem si na focení mohl půjčit téměř jakýkoliv fotoaparát. Po...

číst více

Den s Nikonem D600 a s bleskem SB700.

Nikon Day Den s Nikonem v Ostravské prodejně MARKO FOTO je skvělá příležitost, jak se seznámit s novinkami a osahat si vysněnou foto techniku. Já jsem si...

číst více

Fotografická výbava

gear Vybavení V poslední době se mě hodně lidí ptá, čím fotím . Velice rád odpovím na všechny vaše otázky, ale abych se pořád neopakoval, vznikl...

číst více

< Chcete fotit s foťákem za 150 000? Já jsem odmítl! Help-Portrait 2012 - portrétní fotomaraton >