Fotografická výbava

25.11 2011

gear

gear , product , camera , flash , tech , nikon

Vybavení

V poslední době se mě hodně lidí ptá, čím fotím. Velice rád odpovím na všechny vaše otázky, ale abych se pořád neopakoval, vznikl tento seznam výbavy.

Nedávno jsem slyšel názor, že amatéři pořád řeší foťák (DSLR tělo), pokročilí uživatelé se zaměřují na objektivy a profesionální fotografové se starají o dokonalé světlo. V zásadě s tímto tvrzením souhlasím a pokud začínáte s focením, je potřeba se nad tímto zamyslet. Ačkoliv se nejedná o výbavu profesionálního fotografa, s mými značnými zkušenostmi je s ní možné fotit téměř cokoliv.

Fotografická výbava, kterou mám používám:

Každý začátečník řeší jako první foťák, začnu tedy tak i já.
Naprosto zbožňuji můj Nikon D40! Je malý, lehký, kompaktní, ale stále se výborně drží v ruce. Procestoval se mnou půlku Evropy, fotil v ulicích Damašku v Sýrii i na vrcholu čtyřtisícovky v Maroku. Nacvakal několik desítek tisíc snímků a pořád bezvadně funguje. Je to skvělý základ pro kažnou nenáročnou situaci. Jsou věci na které už nestačí, ale většinou si vede dobře .Nikon D90 je skvělý stroj a přináší sebou celou řadu výhod a nevýhod poloprofesionálních přístrojů. Je to výkonný stroj, na který je spolehnutí. Velké plus, mimo stavový displej a systém bezrátového řízení záblésků ( Nikon CLS), je výborná ergonomie v malém těle.

Teď Vás možná zklamu, ale na světě neexistuje universální dokonalý objektiv pro každé focení. Já mám pár favoritů a vždy je volím podle okolností. 18-105 je ideální na hory, cestování nebo reportáž. Tento jeden objektiv pokryje většinu focení a využívám ho skoro denně. 16-85 poskytuje vynikající kvalitu a jen těžko by se na něm v rámci segmentu hledaly vady. 55-200 je průměrný teleobjektiv se stabilizací, který si své místo v brašně občas najde, ale díky konkurenci 18-105 ho používám jen ve speciálních případech. Starý manuální 50mm objektiv jsem používal hlavně pro video, ale teď je nahrazen novým. Na závěr přichází Nikkor 50mm F1.8G AF-S. Poslední přírůstek do rodiny a moje hlavní portrait/fashion/beauty sklo. Skvělé technické zpracování, dobrá optická kvalita a extra malá hloubka ostrosti z něho dělá mého nejmilejšího společníka.

Jako poslední nesmím nezmínit světlo. Mám docela rád přirozené slunce (bohužel se při focení výbavy na stůl nevešlo), ale mojí srdeční záležitostí jsou blesky. Starý National postačí na nasvícení pozadí ve fotoateliéru, o zbytek se postarají YN460II a SB700.
YN460II mě naprosto překvapil svou použitelnosti, protože jako jeden z mála má manuální nastavení výkonu po 1/7EV, což mi dovoluje neuvěřitelně přesně nastavit správnou expozici. SB700 je úžasně intuitivní na ovládání a v kombinaci se systémem kreativního osvětleni od Nikonu je nastavení správné expozice otázkou pár sekund. Nezapomeňte, že fotografie je malování světlem.

Proč nepotřebuji výbavu:

Je to jednoduché. Fotku nedělá foťák, ale fotograf. Nejlepší fotografové světa nevyužívají žádný zázračný filtr, tajný lightroom plugin nebo speciální funkci photoshopu. Znají dokonale svoje řemeslo a proto jsou jejich fotky úžasné. Na svých cestách fotím pouze s minimálním vybavením (nejlevnější DSLR, nejlevnější setový objektiv), a i přesto se z cest najdou výjimečné fotografie. Důležité je dokonale rozumět fotografii, světlu a svoji výbavě (ať je jakákoliv).

Proč potřebuji výbavu:

Rozsáhlá fotografická výbava mi dává velkou volnost v mé tvorbě a pomáhá mi dosáhnout požadovaných výsledků. Jednoduše řečeno: 99 není 100. Proto používám několik různých objektivů, blesků, atd... Pokud přesně vím, jak má výsledná fotka vypadat, dosáhnu toho pomocí vhodně volené výbavy. Zdá se to až neuvěřitelné, ale při focení záleží na každém centimetru, zvláště ve fotoateliéru!

Verdikt:

Focení není o tom, jaká je vaše foto výbava, ale jací jste fotografové.
Pokud máte nízký rozpočet, doporučuji koupit nejlevnější DSLR tělo, objektiv vhodný pro vaše fotografické zaměření a poděkovat sluníčku za to, že svítí (pro portréty nezapomeňte na jakoukoliv odraznou desku). Pokud máte volnější rozpočet, poznejte dokonale svoji fotografickou výbavu a až pak pořizujte další.

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< Rok 2011 - nalijme si čistého vína Móda ?! >