Dobrá fotka je běh na dlouhou trať

29.12 2012

run!

tech , gear , camera , photoshoot

Někdy jdu fotit, ani pořádně nevím co a jsou z toho dobré fotky. Při mém nezávislém cestování moc dobře vím, že nemůžu být na nic dostatečně připravený. Pak jsou ale situace, kdy vím co budu fotit a v té chvíli přichází na řadu project management. Zní to skutečně divně, ale i při tak kreativní činnosti, jako je fotografování je za určitých podmínek naprostá nutnost všechno dokonale naplánovat. Na podzim jsem fotil sportovní tématiku a rád bych Vám zde prozradil kompletní workflow.

1. myšlenka

Dostal jsem nápad. Chci vyfotografovat něco trošku akčnějšího, než jen pěkné slečny v atraktivní póze. Časově jsem teď velice vytížený, takže fotit nějaký outdoor v horách bylo nemyslitelné. Po krátké úvaze jsem se rozhodl pro běžecké téma.

2. koncept

Začal jsem přemýšlet o celkovém konceptu a o tom, jaký by měl být výsledek. Zvolil jsem cestu nejmenšího odporu. Pravděpodobně budu fotit ve vyhovující lokalitě v blízkosti bydliště a model(běžec) bude kamarád Michal, který má bežecké vybavení. Rozpočet plánuji kolem 0,- :D

3. plán

Tady už začala tvrdá práce. Jako vodítko sloužily náčrty fotek, které bych chtěl pořídit.

Začínám hledat vhodnou lokaci. Beru nejmenší foťák(d40) s objektivem s největším zoomem(18-105), ale kdybych měl kompakt, klidně ho taky vezmu. 2 hodiny se procházím po okolí a fotím zajímavé místa, sleduji osvětlení a kompozici. Doma vybíram lokace, které vypadají nejzajímavěji a zároveň zapadají do načrtnutého konceptu. Vybral jsem dva místa blízko od sebe, takže není problém odskočit z jednoho na druhé.

Objektivy vybírám podle požadavků. Budu chtít široké záběry, i užší výřezy. Budu pravděpodobně na jednom místě, kde si můžu odložit výbavu a bude dostatek času na případnou výměnu objektivu. Budu fotit v pohybu, spíše s větší hloubkou ostrosti. Beru to nejvhodnější co mám, tedy objektiv 16-85 na široké záběry a 70-200 na přiblížení běžce. U teleobjektivu je pro mě důležitý zoom, protože se běžec během sériového focení bude neustále přibližovat.

Z fotek lokace vím, že kolem třetí hodiny odpoledne je to s množstvím světla tak na hraně a proto ve výbavě nesmí chybět blesky, které pravděpodobně využiji i za dobrých světelných podmínek.

4. akce

Když mám vše nabaleno, vypadám jako špatně nastrojený vánoční stromeček. v batohu mám veškerou foto techniku a v rukách vláčím stativy, softboxy a odrazné desky... ještě, že to mám na lokaci tak blízko. Vítám se s kamarádem a hned mě do očí bije jeho dokonale černý běžecký outfit. Přece jenom jsem něco zapomněl naplánovat. Očekával jsem výrazné barvy, ale černá na černé je pro fotografa téměř vždy malý oříšek. Už teď je mi jasné, že blesky se dneska pořádně zahřejou a že z baterek budu nemilosrdně dojit energii. Připravuji scénu, světla i běžce a po půlhodině focení je hotovo. Nebylo třeba se ani přemisťovat a všechno docela dobře klaplo. Doma stačí fotkám jen pár rychlých úprav a výsledek je docela povedený :)

Před několika lety jsem si myslel, že dobrá fotka je otázkou náhody. Doufám, že si to už taky nemyslíte ;)

běžec + les + blesk - 24mm detail - 300mm

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< 2012 - překvapení se konalo Největší chyba neúspěšných modelek >