Nekupujte foťáky. Učte se fotografovat!

8.8 2012

Do you want to be PRO?

camera , product , thinking , tech

Výhoda dnešní pokrokové doby, orientované na zvyšování spotřeby/obratů/zisků, je cenová dostupnost většiny zboží, fotoaparátů nevyjímaje. Pokud chtěl někdo před 20ti lety pořídit fotografie z dovolené, musel koupit drahý fotoaparát, naučit se základy fotografování a před každým snímkem vše pečlivě nastavit. Dnes stačí koupit digitální kompakt za 2 000, který vše automaticky a velice líbivě zachytí na paměťovou kartu. Dovolenkové focení dnes není žádná věda a nadšený začínající fotograf si nemusí klást otázku "jak správně fotit". Bohužel zbytek rodiny až tak nadšen není, neboť musí povinně, vždy po dovolené, absolvovat nekonečné promítání stovek podobných a nic neříkajících snímků.

Od ničeho k ničemu

Zde ještě nevidím žádný problém, ten ale nastane za chvíli. Náš dovolenkový automatický mačkač spouště se totiž podíval nejen na fotky profi fotografů, ale i na jejich velké, těžké foťáky a sestavil si v hlavě absolutně nesmyslnou a naprosto nesprávnou rovnici."Já fotím s levým foťákem, moje fotky nejsou dobré. Profík fotí s drahým foťákem, jeho fotky jsou super. Když budu mít drahý foťák, moje fotky budou super". Nešťastník začne hledat tu správnou digitální zrcadlovku. Pravděpodobně skončí u nejlevnějšího modelu toho zaručeně nejlepšího výrobce. A pokud má trošku popito vínka, začne se poohlížet po dalších objektivech a příslušenství, které přihazuje do nákupního košíku. Člověk, který držel zrcadlovku párkrát v životě, si je naprosto jist svými teoretickými znalostmi a přesně ví, co potřebuje. Tenhle naprosto nelogický myšlenkový postup vidím kolem sebe velice často.

Po pár dnech zazvoní na dveře natěšeného poloprofesionála (má přece objednaný drahý foťák) kurýr s objemným balíkem. Po dvou dnech studování manuálu si je naprosto jist, že už nic nepotřebuje a směle se vrhne na focení čehokoliv, přičemž foťák nechává v automatickém režimu. Tak drahá, velká a těžká mašina přece musí fotit skvěle. Zběsile zoomuje objektivem a cvaká 4 snímky za sekundu, až po pár minutách naplní kartu. V počítači vybere pár obstojných fotek, znehodnotí je přehnanými automatickými úpravami v nějakém programu a nahraje na svou novou facebook stránku, kde ještě téhož dne uveřejňuje "Přijímám rezervace na focení portrét/akt/svatby. Poslední volné termíny!".

I s malým foťákem se dá udělat velká fotka

Divácká výherkyně foto soutěže Xman glamour foto 2012, velice mladá a pravděpodobně taky nadaná fotografka, měla příležitost fotografovat pro Xman. Výbavu měla velice jednoduchou. Canon 5D a 50mm/f1.4 pevný objektiv. Abych byl upřímný, musím říct, že jsem čekal fotky o trochu lepší, ale chápu jistou nezralost a velký psychický tlak. Jeden návštěvník na facebooku komentoval "nefoti spatne mlada ale s takovym zarizenim je to hracka :-) kazdopadne drzim palce v kariere :-)". No co k tomu dodat :D. Scéna byla velice jednoduchá (fotila ve stínu stromů), fotografka příliš nevyužívala malé hloubky ostrosti, jež ji dává kvalitní objektiv. Žádné filtry, blesky, stativy, ventilátory, softboxy ani odrazné desky. Bez nadsázky můžu říct, že podobné fotky by fotografka udělala i s kompaktem za 2 000. Ovšem někdo jiný, nezkušený, bez fotografického vzdělání si myslí, že "za to může fotoaparát".

Co s tím uděláte je na Vás

Jsem fotograf, jsem umělec. S foťákem za 2 000 nebo za 200 000. Mám vizi, cit a zkušenosti, které mi pomáhají tvořit fotografii, není to foťák.

Lidé, nekupujte drahé zrcadlovky v domnění, že Vám udělají lepší fotky. Učte se jak fotit a ušetříte desetitisíce. V článku o mé fotografické výbavě se dozvíte, co a kdy používám. Naprosto chápu, že pro někoho je nejjednodušší říct, že jeho fotografie nejsou tak dobré, protože nemá objektiv za 50 000, který má většina profíků. Tudy cesta ale rozhodně nevede. Je důležité nejprve bezchybně ovládat stávající techniku a až při soustavném narážení na její limity se poohlížet po něčem novém. Jste si naprosto jistí, že dokonale znáte svůj fotoaparát? Jestliže ne, můžete třeba začít tím, že přijdete na můj fotografický workshop ovládnutí fotoaparátu a naučíte se naplno využívat svůj stávající fotoaparát. Je potřeba jenom zvednout "kalhoty" ze židle a začít fotit.

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< Den s Nikonem D600 a s bleskem SB700. Svatba Vojta + Martina >