Nikon D7100 - ať žije král

17.3 2013

Nikon D7100

nikon , tech , d7100

Nikon vydal dlouho očekávanou digitální zrcadlovku D7100. Nástupce úspěšné D7000, jež je potomkem D90. O tom, že se nejedná pouze o obyčejného nástupce, ale o naprostou špičku ve své kategorii, která toho má opravdu hodně co nabídnout, se dočtete v tomto článku o Nikon D7100.

Nejprve trochu historie

D90 byl první fotoaparát, který umožňoval natáčet video. Tento foťák je na nejvyšším stupni amatérské kategorie, někdy označován jako poloprofesionální zrcadlovka, který je nejoblíbenější segment DSLR. Poloprofesionální třída využívá některé konstrukční prvky profesionálních modelů, avšak stále je cenově blízko základním modelům, kterým kraluje D5200.

D7000 má oproti svému předchůdci běžnou řadu vylepšení. Typicky se jedná o nárůst rozlišení, méně šumu při vyšších citlivostech, více zaostřovacích bodů, rychlejší procesor pro zpracování obrazu a mnoho dalšího. Postupem času se začal svým výkonem propadat v příčkách a nástupce byl dlouho očekáván, o čemž svědčí i četné D7100 rumors na Nikon Rumors.

Nikon D7100

D7100 dostal do vínku klasický "upgrade balíček", ale z mého pohledu udělal mnohem větší krok. V první řadě bych se chtěl zmínit o tom, že se jedná o první fotoaparát s cenou do 40 000, který by splňoval náročnější požadavky fotografů-amatérů a se kterým je možné seriózně natáčet video.

Na video

Konečně jsme se dočkali plně manuálního režimu pro video. Audio vstupy a výstupy považuji za samozřejmost, nekomprimovaný HDMI video výstup, který je k dispozici, rozhodně běžný není. Díky nekomprimovanému HDMI (bez dodatečných informací o nastavení fotoaparátu, které jsou na displeji foťáku) je možné pomocí externího záznamového zařízení (HyperDeck Shuttle) ukládat 1080p video sekvence v nejvyšší možné kvalitě, což ocení nejeden videographer, možná i začínající produkční společnosti. D7100 je skvělá zrcadlovka na video.

Na sport

Mezi další speciality patří možnost "ořezu" obrazu. Crop faktor senzoru se pouhým stisknutím tlačítka změní z 1,5 (APS-C) na 2 (výřez o dalších 1,3). Pokud tedy budete mít nasazený objektiv 50mm, úhel záběru bude stejný jako u objektivu 100mm. Při tomto cropu pokryjí ostřící body celou šířku záběru, což je unikátní a téměř předurčeno pro focení sportu. Můžete tak sledovat fotografovaný objekt s kontinuálním 3D Matrix ostřením a nikdy Vám nic neuteče. Díky vysokému rozlišení snímače (24 Mpx) nám po ořezu zbude necelých 16 Mpx, které pro běžné fotografické tisky bohatě stačí.

Na všechno

Další přednosti zahrnují zvýšenou citlivost (f8) prostředního ostřícího bodu, což umožňuje použít automatické ostření i s "obyčejným" teleobjektivem a telekonvertorem. Využijete-li rychlost focení 6-7 snímků za sekundu, D7100 vás nezklame. Utěsnění a odolnost proti prachu je na vysoké úrovni, proto se jedná o skvělý foťák pro cestovatele. Jsem rád, že ergonomie se oproti předchůdci opět vrátila do kategorie "Úžasné - bez jakýchkoliv připomínek". Pokud se rozhodujete mezi Nikon D7000 nebo D7100 a alespoň okrajově uvažujete nad videem nebo sportem (wildlife), jednoznačně bych doporučil D7100, protože pokrok je daleko větší než případný cenový rozdíl.

Zhodnocení

Z mých dřívějších článků jste mohli získat dojem o tom, že nepovažuji fotoaparát za to nejdůležitější při focení. To samozřejmě stále platí, ale je třeba zmínit, že pokud se něco projeví na fotografii (fotograf, světlo, fotoaparát, modelka, makeup ...), pak má smysl se o to zajímat. Když je fotograf omezován svými nástroji, je třeba šáhnout po nových! Pokud neustále narážíte na limity své amatérské nebo staré DSLR a nechcete se vrhnout do mnohem dražších vod FullFrame (D600 + optika), Nikon D7100 je ten pravý.

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

< Help-Portrait 2012 - portrétní fotomaraton 2012 - překvapení se konalo >