Fotocihla - příslušenství pro náročné

14.12 2013

fotocihla

olympus , gear

Nový marketingový počin od Olympusu se mi opravdu líbí. Kdo by totiž nechtěl fotocihlu...

Jedná se o "příslušenství", které si můžete připoutat k Olympusu OM-D a dostat tak do ruky pocit zrcadlovky. Bohužel daný pocit se projeví jen váhově a ergonomie ani jiné vlastnosti se nezmění. To, že ergonomie je extrémně důležitá mě přesvědčila příhoda z letošního léta.

Ergonomie

Paní v obchodě byla na 80% rozhodnutá upřednostnit Nikon D600 před Nikon D800, jelikož technicky jí postačoval D600. Při klasickém ohmatáváni D600 na prodejně šlo všechno hladce a bylo téměř rozhodnuto. Pak ale vzala do ruky D800, a to dělat neměla, protože větší tělo jí sedělo v ruce o něco lépe a rázem se váhy fotoaparátů překlopily. D800 to vyhrál!

Můžeme se hodiny bavit o různých technických detailech a výhodách či nevýhodách různých systémů/fotoaparátů, ale to, zda nám foťák "sedí", je stejně vždy subjektivní pocit. Pocit který máme z focení, umocněný ergonomií a celkovým designem. Jako bývalý majitel nejmenší DSLR rozhodně bezhlavě nerozkřikuji, že větší a těžší je lepší. Ostatně mám pocit, že tvrzení "potřebuju velký foťák, který se dobře drží" je někdy jediný argument fotografů, proč si pořídit lepší/dražší foťák. Jsou ale chvíle, kdy se vyplatí dát na svůj pocit.

Srovnávat nesrovnatelné?

OM-D serie bezesporu patří mezi špičku ve své kategorii, ale srovnáváni s DSLR je trošku mimo mísu. Největší nevýhodu je u OM-D, stejně jako u ostatních "kompaktů", elektronický hledáček a cena rozhodně není lidová. Skleněný hranol v DSLR je zatím stále ještě nepřekonaný a navíc EVF ždíme energii z baterie poměrně slušně. Mezi hlavní výhody jistě patří nízká váha, ale s tím spojený i menší snímač. Velikost snímače je základní ukazatel kvality výsledné fotografie a proto srovnávat měnší snímač s Full frame je hodně odvážný čin.

Věřím, že pro mnohé je Olympus OM-D skvělá volba a dokonalý fotoaparát, ale šťastný vlastník Nikon D610 na cenově blízký Olympus OM-D E-M1 + fotocihla pravděpodobně přecházet nebude ;)

Líbí se vám článek? Lajkujte, tweetujte, komentujte a pošlete ho i ostatním, ať si taky počtou.

Podobné články

Chcete fotit s foťákem za 150 000? Já jsem odmítl!

Prague wedding Aktuálně nejdražší fotoaparát od Nikonu je D3x za cca 150 000. Před dvěma měsíci jsem si na focení mohl půjčit téměř jakýkoliv fotoaparát. Po...

číst více

Jaký foťák vzít na dovolenou ... a co nechat doma

Vacation gear? Asi to všichni známe. Vyrážíme na dovolenou a v záplavě všech věcí musíme chceme vzít ještě foťák. Poradím vám pár tipů, jakou foto výbavu...

číst více

Dobrá fotka je běh na dlouhou trať

run! Někdy jdu fotit, ani pořádně nevím co a jsou z toho dobré fotky. Při mém nezávislém cestování moc dobře vím, že nemůžu být na nic dostatečně...

číst více

< Coolpix S6800 - wifi a další funkce k nezaplacení Potřebujeme to všichni ... dávku inspirace >